Follow your own rhythm: go faster, go further—and enjoy your time with friends on the mountain.
The Pedroc Core is a lightweight, versatile backpack with a slim, athlete design, 22-liter capacity, and a secure, stable fit for longer speed hiking tours.
It also features a close-fitting Dry Back Contact carrying system for better ventilation, ergonomically shaped split shoulder straps, and reflective details. The Pedroc Core 22L is made from durable, recycled ripstop nylon material.
Ergonomically shaped shoulder straps
Multifunctional shoulder strap pockets
Side pole attachment
Fixing cords for poles
Expandable bags for water bottles
Interior compartment for valuables
Side access
Side tube guides for a hydration system
Lower chest strap
EVA padding with 3D channel ventilation
Split shoulder strap
key chain
Roll closure
Mesh pocket at the front
Adjustable chest strap
| Product Name: | Salewa Pedroc Core 22L Backpack - black out 0910 |
| Manufacturer: | Salewa |
| Item Code: | SLW753389 |
| gender: | unisex |
| activity: | Cycling, Hiking |
| dimensions (l/w/h): | 520/260/200mm |
| Volume: | 22l |
| textile fabric: | Synthetics |
| Access main compartment: | Top |
| Closure main compartment: | Zipper |
| back length: | 45-53cm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black, Grey |
| weight: | 650g |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Hydration system compatible |
| GTINs: | 4053866881142 |