RED XPLR – Effortless Resilience. Effortless Precision.
Always in the right gear. With its 13-speed drivetrain system and wide gear range, the advanced RED XPLR AXS series is the spearhead of SRAM's
With the RED XPLR crank,
Scope of supply:
crank incl. shaft (without chainring and BB cups)
| Product Name: | SRAM RED XPLR Crank - Carbon | DUB | Wide | E1 - 150/155mm - black |
| Manufacturer: | SRAM |
| Item Code: | SRA753440 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Cyclocross, Allroad / Gravel |
| Number of gears - front: | 1 |
| bottom bracket axle profile: | SRAM DUB |
| direct mount standard: | SRAM 8-Bolt |
| chainring mount: | Direct Mount |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 313g |
| manufacturer item code: | FC-RED-ASSY-E1 | 00.6118.690.023 / 00.6118.690.024 |
| Weight Source: | BIKE24 |
| Weighed Version: | 172,5mm |
| Product Series: | SRAM - Red XPLR AXS, SRAM - XPLR |
| crank arm length: | 155 mm, 150 mm |
| GTINs: | 710845925313, 710845925320 |
| Manufacturer page: | www.sram.com |