Same great performance, but now made with recycled fabric: meet the STORMSHELL V2. The latest edition of the award-winning STORMSHELL family features the high-performance features athletes have come to expect: 20K hydrostatic head waterproof protection, high 20K B-1 breathability, fully taped seams and protective peaked hood.
Featuring an innovative Pertex® Shield fabric, the membrane STORMSHELL V2 benefits from dynamic breathability – the harder you work, the more breathable the membrane becomes. Perfect for maintaining a comfortable temperature during faster runs or steep climbs.
As with its predecessor, the STORMSHELL V2 benefits from the new NATURALFIT™. This has been developed using athletes and industry-leading fit technology to deliver improved freedom of movement and accommodate a broader range of athletic body types.
Weighing just 172g (average across all sizes), the STORMSHELL V2 sits the benchmark for lightweight protection.
Material
100% polyamide
| Product Name: | Inov-8 Stormshell V2 Jacket Women - blue |
| Manufacturer: | Inov-8 |
| Item Code: | INV753610 |
| Material: | 100% polyamide |
| compression: | no |
| Closure: | Front Zipper Full Length |
| Hood: | yes |
| activity: | Run, Trailrunning |
| gender: | women |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| Season: | All Season |
| breathability: | 20000g/m²/24h |
| water column: | 20000mm |
| Features: | Windproof, Waterproof, Membrane |
| fit: | regular |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Blue |
| weight: | 142g |
| GTINs: | 5054167827913, 5054167827890, 5054167827869, 5054167827876 |
| Manufacturer page: | http://www.inov-8.com |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Inov-8.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 44 | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 |
| B. chest (cm) | 86 - 91 | 91 - 96 | 96 - 102 | 101 - 106 | 106 - 111 | 111 - 116 |
| C. waist (cm) | 73 - 78 | 78 - 83 | 83 - 88 | 88 - 93 | 93 - 98 | 98 - 103 |
International XS Germany 44
International S Germany 46
International M Germany 48
International L Germany 50
International XL Germany 52
International XXL Germany 54
| Germany | 32 | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| B. chest (cm) | 78 - 82 | 82 - 86 | 86 - 90 | 90 - 94 | 94 - 98 | 98 - 102 |
| C. waist (cm) | 60 - 64 | 64 - 68 | 68 - 72 | 72 - 76 | 76 - 80 | 80 - 84 |
| D. hips (cm) | 86 - 90 | 90 - 94 | 94 - 98 | 98 - 102 | 102 - 106 | 106 - 110 |
Germany 32
Germany 34
Germany 36
Germany 38
Germany 40
Germany 42