The BarBank is the ultimate credit-card-sized electric mini pump that weighs just 160 g and fits effortlessly into any pocket. This powerful pump gets you back on the road in no time by inflating tires up to 8 bar (120 PSI). Using the clear LCD display, you can easily select the right presets for mtb, gravel, or road bikes. Thanks to its universal pump head, the BarBank works with presta valves, shrader valves, dunlop valves, and corecap valves without needing any extra adapters. With a single battery charge—which takes just 30 minutes to fully recharge via USB-C—you can inflate up to three tires. The built-in LED light ensures you can easily find your valve even in the dark. The BarBank comes with a presta valve adapter, a spare O-ring, and a convenient storage pouch with a ziplock closure.
| Product Name: | BBB Cycling BarBank e-minipump BMP-201 - black |
| Manufacturer: | BBB Cycling |
| Item Code: | BBB753811 |
| activity: | Cycling |
| length: | 60mm |
| Air pressure: | 8bar |
| Valve Type: | Presta (Sclaverand), Dunlop (Wood), Schrader (Auto) |
| pump version: | Electro Pumps |
| pump properties: | with Pressure Gauge |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 160g |
| manufacturer item code: | BMP-201 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8716683147803 |
| Manufacturer page: | https://bbbcycling.com |