For over 20 years, SON has been synonymous with top-quality hub dynamo lighting.
In this wheel, SON combines its 29S hub dynamo with a high-quality rim and spokes.
A new dynamo model is here: The SON 29 S is so slim and narrow that you’d hardly suspect a dynamo is inside. Thanks to the generator’s optimized design, the standard rated output of 6 volts / 3 watts is achieved even at comparatively lower RPMs. It thus meets StVZO requirements even for 29-inch wheels. This allows intelligent charging electronics to deliver particularly high power.
The straight spokes lacing technique is optimal for the stiffness-to-load-bearing capacity-to-weight ratio. The rim side is tangentially spoked, while the hub side is radially or tangentially spoked. Three versions are available: 32 equal (16:16) or 24 unequal (16:8), as well as 24 equal (12:12) spoke counts.
The standard version features an integrated coaxial socket for the SON coaxial plug. The coaxial adapter enables a convenient and secure connection to SON hub dynamos. The coaxial plug allows the headlight cable to be easily plugged in and out when installing or removing the wheel. Self-contacting versions are also available.
| Product Name: | SON 29 S | DT Swiss GR 531 - Front Wheel with Hub Dynamo - Straightpull - CenterLock - 12x100mm - 8:16 radial / tangential |
| Manufacturer: | SON |
| Item Code: | SON754584 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| hubs: | SON 29 S |
| rims: | DT Swiss GR531db |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| voltage: | 6V |
| axle standard: | 12x100mm (FW) |
| hub special features: | Hub dynamo |
| Wheel version: | Front Wheel, Front Wheel > 800g, Standard Wheel |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| fitting tire dimensions: | 35-70mm |
| ETRTO: | 24-622 |
| valve hole diameter: | 6.5mm |
| rim width: | 27.5mm |
| inner profile width: | 24mm |
| rim profile height: | 25mm |
| max. system weight: | 130kg |
| power: | 3W |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1112g |
| Number of Spoke Holes: | 24 |
| Weight Source: | BIKE24 |
| Manufacturer page: | http://www.nabendynamo.de |