The brand-new
This is an enduro machine for bikers who reward precision and good line choice with incredible speed, while keeping you out of trouble with unwavering control. If you’ve got the skills, it’ll take you straight to the top of the podium. Just ask Ella Conolly—she won the 2025 EDR World Cup on it. Awesome!
Control Through Contact
Proportional Response™ suspension. Mullet wheel setup. Low center of gravity. Every element is tuned for traction and confidence when the line choice gets wild. The bicycle stays stable. The rider stays in control.
Integrated Instinct
Smart features shaped by the same tradition that takes you from the enduro podium to fast-paced rides with your best buddies. Size-specific kinematics, geometry, and frame construction via Proportional Response. Compatible with steel and air shocks. StashPort frame storage compartment, and plenty of space for custom setups that give you the freedom to ride however you want.
Riding Dynamics
Low standover height for excellent handling. Large-diameter seat tubes for telescopic seatposts with long travel. Balanced stiffness across all sizes. Size-specific suspension kinematics. Every size is tuned for your daily dose of thrills.
Carbon through and through
A completely new frame. Full carbon from front to back. Protected by rubberized components. Standard hardware. Nothing hidden. Everything proven.
| Product Name: | Cannondale BAD HABIT 2 - Carbon Mountainbike - 2026 - phoenix yellow |
| Manufacturer: | Cannondale Bikes |
| Item Code: | CAD755157 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | MTB, Enduro, All-Mountain |
| hubs: | Formula DC-7131 / Zipp ZM700 |
| spokes: | Stainless Steel | 14g |
| rims: | WTB ST i30 Tough TCS |
| chain: | SRAM Eagle 70 T-Type |
| cassette: | SRAM Eagle 70 T-Type |
| shifter: | SRAM Eagle 90 SL T-Type |
| rear derailleur: | SRAM Eagle 90 T-Type |
| bottom bracket: | SRAM DUB BSA 73mm MTB Wide |
| chainring ratio: | 30 |
| crankset: | SRAM Eagle 70 T-Type |
| brakes: | SRAM Maven Stealth | 220/200mm |
| seat post model: | Cannondale DownLow Dropper |
| saddle: | WTB Solano |
| handle bar: | Cannondale 3 Riser |
| stem: | Cannondale 1 |
| fork: | RockShox Lyrik Select + |
| headset: | Acros 0° |
| frame: | Bad Habit | High-strength carbon |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 11-52 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm), 29" (622mm) |
| bike special accessories: | Large and Small StashBag | Downtube Shuttle Guard | Tubeless Valves |
| grips: | Cannondale TaperRidge |
| shock: | RockShox Vivid Select + | custom Bad Habit tune | 210x55mm |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 160mm |
| tires: | Continental Kryptotal-F | 29x2.4" / Continental Kryptotal-R | 27.5x2.4" |
| travel frame: | 155mm |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Yellow |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | C2313GU10 |
| cable routing: | internal |
| Product Series: | Cannondale - Habit |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 196870079519, 196870079526, 196870079533, 196870079540 |
| Manufacturer page: | http://www.cannondale.com/eur_de |