The SCOTT Foil RC combines aerodynamics, low weight, and comfort. As the fastest model the manufacturer has ever produced, it is designed to meet the demands of WorldTour sprinters who ride at the front of the pack and want to successfully execute attacks. Developed for maximum efficiency and speed, the Foil RC offers the technical features to perform in a wide variety of racing situations.
Every tube, every joint: aerodynamically perfected by F01 technology. Tested in the wind tunnel, built for maximum speed—the fastest SCOTT road bike ever.
The patented Syncros Duncan SL Aero CFT seatpost is a key feature of the bicycle. It not only improves riding comfort on uneven roads but also enables efficient power transfer on light gravel or cobblestones. The two-piece construction, featuring a load-bearing front carbon section, ensures that the seatpost bends in a controlled manner during vibrations, effectively absorbing shocks.
All Foil RC models are equipped with lower seat stays. This design increases riding comfort while reducing drag. The seat stays are angled at a 10° angle to direct airflow specifically toward the rotating spokes. Aerodynamic tests have shown that this detail significantly increases efficiency during forward motion. Additionally, the lower seat stays conceal the disc brake calipers, further minimizing drag and creating a clean, harmonious design line.
The oversized steerer of the Foil RC allows for fully integrated cable routing for both mechanical and electronic shifting. At the same time, it contributes significantly to aerodynamics. It splits the oncoming airflow and reduces drag while riding.
After analyzing and testing over 300 different frame designs, SCOTT engineers developed an optimized carbon layup. This allowed the number of carbon parts and joints to be reduced by 30% compared to the previous Foil. Precise design details, such as those found in the seat stays and saddle clamp, enable an additional 9% weight reduction without compromising structural stiffness.
| Product Name: | SCOTT FOIL RC 20 - Carbon Road Bike - 2026 - gelato blue / carbon black |
| Manufacturer: | SCOTT Bikes |
| Item Code: | SCB757760 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| hubs: | Syncros |
| spokes: | Sapim |
| rims: | Carbon | 60mm | 23-622 | 25-622 | Hookless |
| chain: | Shimano CN-M6100 |
| cassette: | Shimano CS-R7100 |
| shifter: | Shimano 105 Di2 ST-R7170 |
| rear derailleur: | Shimano 105 Di2 RD-R7150 |
| front derailleur: | Shimano 105 Di2 FD-R7150 |
| bottom bracket: | Shimano BB-RS500-PB |
| chainring ratio: | 52-36 |
| crankset: | Shimano 105 FC-R7100 | Hollowtech II |
| brakes: | Shimano BR-R7170 | 160/140mm |
| wheels: | Syncros Capital 1.0 |
| seat post model: | Syncros Duncan SL Aero CFT |
| saddle: | Syncros Belcarra V 2.0 NEO |
| handle bar: | Syncros Creston 2.0 Aero |
| stem: | Syncros Foil 1.5 Aero |
| fork: | FOIL HMX Carbon |
| headset: | Acros AIF-1138 |
| frame: | FOIL RC HMX Carbon | Road Race Geo |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-34 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Schwalbe PRO ONE Aero | 28-622 |
| max. system weight: | 120kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Turquoise |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 8100g |
| manufacturer item code: | 425342 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | SCOTT - Foil RC |
| Number of Gears: | 2 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 7616185375586, 7616185375593, 7616185375609, 7616185375616 |