The Pure 3" Shorts made from recycled polyester are designed for performance-oriented runners. The soft, breathable inner pants not only provide support but also lasting comfort, while the side slits ensure maximum freedom of movement with every step and on any terrain. Thanks to the cord strap, you can adjust the fit to suit your individual needs, and the integrated zippered pocket means that smaller essentials are always within easy reach.
Combine the Pure 3" Shorts with the matching t-shirt or tank top for a functional, everyday ensemble that will prepare you for any challenge.
Soft, breathable material
Comfortable waistband with cord strap
Integrated inner pants for extra support
Side slits for optimal freedom of movement
Zippered pocket at the back of the waistband
Reflective details for improved visibility
Material
100% polyester
| Product Name: | La Sportiva Pure 3" Shorts Women - Night Sky/Chalk |
| Manufacturer: | La Sportiva |
| Item Code: | LSA758057 |
| Material: | 100% polyester |
| compression: | no |
| seatpad: | no |
| activity: | Run, Trailrunning |
| gender: | women |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| number of pockets: | 1 |
| Season: | Summer |
| fit: | regular |
| inseam length: | 8cm |
| back pockets: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Blue |
| weight: | 80g |
| GTINs: | 8058428255016, 8058428255023, 8058428255030 |
| Manufacturer page: | http://www.lasportiva.com/ |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer La Sportiva.
| International | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 |
| US | XS | S | M | L | XL |
| A. body height (cm) | 171 - 174 | 175 - 178 | 179 - 182 | 183 - 185 | 186 - 188 |
| B. chest (cm) | 92 - 96 | 97 - 101 | 102 - 106 | 107 - 111 | 112 - 116 |
| C. waist (cm) | 80 - 83 | 84 - 87 | 88 - 91 | 92 - 95 | 96 - 99 |
| D. hips (cm) | 95 - 98 | 99 - 102 | 103 - 106 | 107 - 110 | 111 - 114 |
| F. outseam (cm) | 103 - 104 | 105 - 106 | 107 - 108 | 109 - 110 | 111 - 112 |
International S Germany 46 US XS
International M Germany 48 US S
International L Germany 50 US M
International XL Germany 52 US L
International XXL Germany 54 US XL
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 |
| A. body height (cm) | 161 - 164 | 165 - 168 | 169 - 172 | 173 - 175 | 176 - 178 |
| B. chest (cm) | 85 - 88 | 89 - 92 | 93 - 96 | 97 - 100 | 101 - 104 |
| C. waist (cm) | 63 - 66 | 67 - 70 | 71 - 74 | 75 - 78 | 79 - 82 |
| D. hips (cm) | 92 - 95 | 96 - 99 | 100 - 103 | 104 - 107 | 108 - 111 |
| F. outseam (cm) | 95 - 97 | 98 - 100 | 101 - 103 | 104 - 105 | 106 - 107 |
International XS Germany 34
International S Germany 36
International M Germany 38
International L Germany 40
International XL Germany 42