Creak Freak is an assembly paste designed to eliminate annoying squeaks and prevent lubricated parts from seizing up. It offers extremely high pressure resistance and is ideal for assembling bicycle components. The assembly paste is particularly suitable for press fits, such as PressFit bottom brackets. Creak Freak is resistant to acids, alkalis, saltwater, and freshwater; it is also metal-free and water-insoluble.
| Product Name: | r.s.p. Creak Freak Assembly Paste - 500 g |
| Manufacturer: | r.s.p. |
| Item Code: | RSP758915 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Product type: | Paste |
| Workspace: | Bottom Bracket / Crank, Bearings |
| content: | 500g |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 585g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 9120050158474 |