Whether you're on alpine expeditions in snow and ice or winter trekking in extreme conditions, the Dura 10R offers maximum warmth and durability combined with maximum comfort. It's the ideal companion for adventures in harsh and challenging conditions and for anyone who gets cold easily at night.
EXPED’s proven DOWNMAT TECHNOLOGY™ features 700-cuin RDS down insulation. This efficiently retains heat while keeping the mat lightweight. To ensure even insulation, each air chamber contains a so-called down bag. This, in turn, consists of three sections that prevent the down from shifting within the mat. Cradle Comfort™ ensures lying comfort in all our trekking mats: the outer sections of the longitudinal air chambers are slightly raised for even better support on the mat.
The recycled and bluesign®-certified outer material feels pleasantly soft against the skin yet is durable. Thanks to the two flat valves, the mat inflates effortlessly and deflates just as quickly—durable, reliable, and intuitive to use. The included
| Product Name: | Exped Dura 10R Sleeping Mat - MW - Medium Wide - moraine |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760652 |
| activity: | Outdoor, Trekking, Alpine, Winter Sports |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 1830/650/100mm |
| recommended body height: | 183cm |
| packing size (l/w/h): | 270/170/170mm |
| Season: | Winter, All Season |
| insulation: | Down |
| thermal resistance (R-value): | 10 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 1190g |
| manufacturer item code: | 7640423640846 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign®, RDS - Responsible Down Standard |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad |
| GTINs: | 7640423640846 |
| Manufacturer page: | exped.com |