Comfortable and fully adjustable children's climbing harness
MACCHU, a climbing harness just like the grown-ups’! The waistbelt and leg loops are adjustable, making the harness fully customizable and easily adaptable to your kid’s size. The waistbelt and leg loops are padded, making it particularly comfortable even when hanging freely. The two buckles on the waistbelt make it easy to properly adjust the rope loops, and the colored lockring allows for a quick visual check. The belt also features two gear loops for carrying quickdraws.
| Product Name: | Petzl Macchu Children Harness - atlantic blue |
| Manufacturer: | Petzl |
| Item Code: | PZL761544 |
| activity: | Climbing |
| gender: | kids |
| safety standards: | EN 12277 |
| harness version: | Sit harness |
| harness properties: | Equipment loops, Adjustable leg loops |
| waist circumference: | 54-65cm |
| thigh circumference: | 34-46cm |
| purpose climbing: | Sports Climbing |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 325g |
| manufacturer item code: | C015AB00 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 3342540852846 |
| Manufacturer page: | http://www.petzl.com/ |