With its radial tires, Schwalbe is turning the mtb world upside down, and the Albert is no exception. The basis for this is the completely redesigned carcass construction. The carcass threads, which run diagonally across the tire at a 45° angle in conventional bicycle tires, are arranged at a significantly flatter angle in radial tires. This technology opens up entirely new dimensions in bicycle tire performance.
| Product Name: | Schwalbe Albert Folding Tire - Gravity Pro | Ultra Soft | Radial | TLR | E-50 - 27.5x2.50" | Black |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA763541 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, All-Mountain |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 2.6bar |
| ETRTO: | 63-584 |
| carcass density: | 67TPI/EPI |
| tire width: | 2.50" |
| tire compound: | Gravity Pro | Ultra Soft |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1310g |
| manufacturer item code: | 11654681 |
| Weight Limit (per tire): | 115kg |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Schwalbe - Albert |
| GTINs: | 4026495969147 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |