Meet Romy: an all-around mtb tire for riders looking for tires that perform well uphill, take off full throttle downhill, and remain predictable in the corners. As a versatile trail and all-mountain all-rounder, Romy combines grip, control, durability, and efficiency so you spend less time choosing tires and more time riding.
| Product Name: | Schwalbe Romy Folding Tire - Trail | Mid | TLR | E-50 - 27.5x2.40" | Black |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA763633 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Trail |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 2.5bar |
| ETRTO: | 62-584 |
| Tire properties: | ECE-R75 |
| tire width: | 2.40" |
| tire compound: | Trail | Mid |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1005g |
| manufacturer item code: | 11654718 |
| Weight Limit (per tire): | 115kg |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Schwalbe - Romy |
| GTINs: | 4026495973243 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |