Take a table where you couldn’t before. Made with GhostGrid™ - a translucent monofilament mesh - it’s Helinox's lightest table ever, designed for premiere compactness and packability.
Next-generation fabric
GhostGrid™ is a translucent monofilament grid ripstop that’s both lightweight, abrasion-resistant, and durable enough to withstand the elements.
Revolutionarily lightweight design
Ultralight frame and monofilament tabletop reduce weight wherever possible.
Packable and portable
Compact, collapsible frame and foldable tabletop. Packs into a 35 × 8 × 8 cm carry case.
Lightweight yet strong
Trail weight is 237g
Advanced engineering
Proprietary DAC aluminum alloy and nylon resin hubs merge strength with durability.
Easy set-up
Shock-corded poles lock the legs into place.
Packed weight
Weighs 254g when packed.
Capacity
Can hold up to 10kg when assembled.
| Product Name: | Helinox Table Zero LT - Cyan |
| Manufacturer: | Helinox |
| Item Code: | HOX763895 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Aluminium, Composite |
| dimensions (l/w/h): | 495/310/300mm |
| max. load: | 10kg |
| packing size (l/w/h): | 350/80/80mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 237g |
| manufacturer item code: | 10003730 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| GTINs: | 8800268651509 |
| Manufacturer page: | https://www.helinox.com/ |