The Table One Hard Top provides the superior stability and support you need while remaining exceptionally packable. Its lightweight folding tabletop is easy to set up, wipe clean, and pack away between trips.
Strong, stable surface
Inner polycarbonate sheet creates a flat table surface.
Packable and portable
Compact, collapsible frame and foldable tabletop. Packs into a 16” x 5” x 4” full zip case that has a daisy chain and webbing handle.
Lightweight yet strong
Weighs 2 lbs when packed and can hold up to 110 lbs when assembled.
Advanced engineering
Green Anodized DAC aluminum alloy frame and proprietary nylon resin hubs merge strength with durability.
Easy set-up
Shock-corded poles lock the legs into place.
High-performance fabrics
bluesign®-certified and recycled 600D polyester is durable enough to withstand the elements.
| Product Name: | Helinox Table One Hard Top M - Blackout Edition |
| Manufacturer: | Helinox |
| Item Code: | HOX763897 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Aluminium, Composite |
| dimensions (l/w/h): | 590/400/380mm |
| max. load: | 50kg |
| packing size (l/w/h): | 415/125/100mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 816g |
| manufacturer item code: | 10003725 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| GTINs: | 8800268652995 |
| Manufacturer page: | https://www.helinox.com/ |