The C Line - 4-speed from Brompton lets you go anywhere easily and confidently. Helping you roll with the adventures that life presents, with the C Line - 4-speed you can commute, travel, and run errands in style. As with all of the stunning Brompton bikes, this model allows each journey to be a joyful experience full of agility and power.
Refinement is showcased in every element of this versatile bike. Promising a smooth ride, the 4-speed gearing system and powerful brakes ensure control and precision can be enjoyed. This makes for a comfortable riding experience that is powerful and exciting.
Expert engineering isn't the only benefit that this everyday bike brings. Letting you roll and glide around with ease, the ergonomic folding system can be actioned in 20 seconds to turn your 2-wheeled wonder into a compact carry accessory. Perfect for commuters or carefree travelers who want to visit every part of a new location, the frame is lightweight for easy carrying. Finished with powder coating, the Brompton team of experts hand make each bike in the London Brompton factory using energy from over 90% renewable sources.
The C Line - 4-speed makes traveling around a breeze. Letting you embrace fun-filled moments whenever they arise, with Brompton, you can experience the world in a brighter, more powerful way.
The Brompton folding system.
Invented in 1975 by Brompton founder Andrew Richie. Expertly engineered to transform the bike into a small, locked package a little larger than its wheels - all in under 20-seconds. Nothing folds like a Brompton folds.
Not like other bikes.
Brompton engineer an efficient solution for moving around the city and beyond. This is a bike that does more than the obvious, it answers problems owners say they didn't know they had. ‘You don’t get Brompton until you get a Brompton.’
Each bike is hand-built and quality-assured at Brompton's London factory to cope with the daily demands of city riding. All Brompton bikes are powder coated in the London factory's in-house paint facility using environmentally friendly powders and energy from renewable resources powder coated.
Version with 4-speed gears, dynamo light, rear luggage rack, medium-high handlebar and extended seatpost (for 84 - 89cm inside leg measurement).
Handlebar version Mid:
| Product Name: | Brompton C Line - 4-Speed - Mid Bar - Extended Seatpost - Rear Rack & Dynamo - 16" Folding Bike - 2026 - dune sand |
| Manufacturer: | Brompton |
| Item Code: | BPT764561 |
| activity: | Cycling |
| gender: | women, men, unisex |
| material: | Steel |
| usage bikesport: | City |
| cassette: | Brompton 2 sprockets |
| shifter: | Brompton |
| rear derailleur: | 2-speed Gear Hub with 2-speed chain changer |
| bottom bracket: | Square taper |
| chainring ratio: | 50 |
| crankset: | 6061 forged aluminium |
| brakes: | Brompton dual pivot rim brakes |
| wheels: | 16" | Double-wall | 28 spoke |
| seat post model: | Extended Seatpost - 89cm |
| saddle: | Brompton Standard |
| handle bar: | Mid Bar |
| fork: | Brazed rigid steel fork |
| headset: | Brompton |
| frame: | Heat-treated steel tube | hand-soldered | automatically machined solder joints |
| Shifting System (Manufacturer): | Brompton |
| gear ratio: | 13-16 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical, Hub - Mechanical |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Rim Brake |
| wheel size: | 16" (349mm) |
| bike special accessories: | LED light | mudguards | rear rack |
| bike lights: | Dynamo Light System |
| grips: | Lock-on |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| pedals: | Brompton Folding left side |
| tires: | Schwalbe Marathon Racer | 349 x 35C |
| brake actuation: | Mechanical |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Beige |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 12710g |
| manufacturer item code: | M4R0NNBS6C00R000C0070120NNNN00 |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Brompton - C Line |
| Number of Gears: | 1 x 4 |
| Frame Shape: | Folding Bike |
| GTINs: | 5053099157174 |
| Manufacturer page: | www.brompton.com |