The TRAIL features a tread pattern with aggressive lugs that dig deep into the ground, ensuring maximum lateral support, directional stability, and traction. The revolutionary ToGuard rubber compound makes the TRAIL a superb all-rounder for marathon and enduro riding. For increased speed, the TRAIL can be paired with a RACE on the rear wheel. The perfect all-around combination is the RACE on the front with a CROSS on the rear.
| Product Name: | Wolfpack TRAIL MTB Folding Tire - TLR | Hookless Ready | E-25 - 27.5x2.40" |
| Manufacturer: | Wolfpack |
| Item Code: | WPK764888 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Enduro |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 4bar |
| ETRTO: | 60-584 |
| tire width: | 2.40" |
| tire compound: | ToGuard Compound |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 799g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4260616540406 |