In the spirit of sustainability, high-quality products with minor visual defects and perfect function are given a 2. Chance. These are new products, demonstration models or returns that are carefully checked by our experts.
The statutory warranty and manufacturer's guarantee apply to 2nd Chance items.
The
Scope of delivery: Frame with derailleur hanger, fork, thru axles, seat clamp, headset, expander, spacers, chain catcher
| Product Name: | Trek CROCKETT DISC - Cyclocross Frame Set - 2025 - Radioactive Red to Navy to Teal Fade - 2nd Choice - SC001 |
| Manufacturer: | Trek Bikes |
| Item Code: | TBI765307 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Road Bike, Cyclocross, Allroad / Gravel |
| fork: | Trek Cross Carbon with carbon steerer |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| axle standard: | 12x100mm (FW), 12x142mm (RW) |
| max tire width: | 38mm |
| disc brake mount: | Flatmount |
| dropouts: | conventional |
| fork included: | with fork |
| bottom bracket type: | T47 |
| Model year: | 2025 |
| Color: | Red, Blue |
| weight: | 1889g |
| manufacturer item code: | 5265617 | 5265619 | 5265620 | 5265621 | 5265622 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 56 |
| 2nd choice: | yes |
| Product Series: | Trek - Crockett |
| Frame Shape: | Diamond |
| Manufacturer page: | http://www.trekbikes.com |