Gravity-oriented DH crankset for downhill and long-travel bikes. Constructed from reinforced forged aluminum crankarms with an M30 axle system and a 3-screw direct mount design for mtb chainrings. Two axle lengths accommodate different DH frame standards with chainline adjustment via offset chainrings.
scope of delivery:
1 pair of crankarms (left + right), incl. axle (without chainrings or spiders)
| Product Name: | Praxis Works DH9 Crank - Aluminium | Direct Mount (SRAM 3-Bolt) | M30 - for 73mm BSA | PF-BB90 | PF-BB92 |
| Manufacturer: | Praxis Works |
| Item Code: | PWO765636 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, Downhill |
| Number of gears - front: | 1 |
| bottom bracket axle profile: | M30 - 28/30mm Hollow Shaft |
| bottom bracket case width: | 73 mm |
| direct mount standard: | SRAM 3-Bolt, praxis works |
| chainring mount: | Direct Mount |
| Q-factor: | 172 mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 650g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 165 mm |
| crank arm length: | 165 mm, 170 mm |
| GTINs: | 850054960542, 850054960559 |
| Manufacturer page: | http://www.praxiscycles.com/ |