An advanced plant-based wax that reliably protects your chain from dirt and grime in all conditions. BioWax uses ingredients sourced with sustainability in mind to deliver professional-grade chain performance and long-lasting protection. Sophisticated plant-based waxes and eco-friendly performance additives are combined with a water-based carrier to meet the highest ECO standards.
BioWax™ is applied wet and dries within 8 hours to form a robust, dry wax coating. This keeps the chain clean, prevents premature wear, reduces friction for better efficiency, and is designed for high mileage and use in all conditions. The formula is readily biodegradable—over 60% breaks down within 28 days upon contact with soil. All ingredients are sourced with sustainability in mind, non-toxic, low-odor, and contain 0% PFAS, petroleum, VOCs, dyes, or flammable components.
| Product Name: | Finish Line BOOSTED Bio Wax Chain Lube - 60ml |
| Manufacturer: | Finish Line |
| Item Code: | FNL765656 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Application: | Chain Cleaning, Wax / Polish |
| Care & clean - Product type: | Special Lubricants, Oil, Wax |
| Workspace: | Chain |
| content: | 60ml |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 81g |
| manufacturer item code: | BWX020601 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 36121974265 |
| Manufacturer page: | http://www.finishlineusa.com/ |