High-quality plant-based oils reduce friction, repel water, and maintain high performance under all riding conditions. BOOSTED™ BioWet relies on oils sourced with sustainability in mind, primarily plant-based oils, to deliver professional-grade chain efficiency and reliable protection. This low-friction wet-film lube is fully water-resistant, withstands extreme stress, and is suitable for all weather conditions.
BioWet™ is ready to ride immediately after application and offers consistent protection even in wet conditions and under heavy use. The formula meets the highest ECO standards and is readily biodegradable—over 60% breaks down within 28 days upon contact with soil. All ingredients are sourced with sustainability in mind, non-toxic, low-odor, and contain 0% PFAS, petroleum, VOCs, dyes, or flammable components.
| Product Name: | Finish Line BOOSTED Bio Wet Chain Lube - 945ml |
| Manufacturer: | Finish Line |
| Item Code: | FNL765661 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Application: | Chain Cleaning |
| Care & clean - Product type: | Oil |
| Workspace: | Chain |
| content: | 945ml |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 1073g |
| manufacturer item code: | BWT320601 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 36121974319 |
| Manufacturer page: | http://www.finishlineusa.com/ |