Innovative, water-based cleaner and degreaser that deep-cleans bike components like a solvent, effortlessly dissolving grease, oil, and dirt while being safe for all parts of the bike. Eco without Compromise – BOOSTED™ BioClean uses a proprietary water-based technology that cleans just as effectively as conventional solvent-based degreasers, but without their drawbacks. The fast-acting formula is ready to use, can be sprayed directly onto dirty areas, and in many cases requires no rinsing with water—wiping with a cloth is sufficient.
BioClean is powerful enough for stubborn grime, yet gentle on paint, gaskets, and sensitive components. It is suitable for use with brushes, in ultrasonic cleaners, or parts washers, and can be used undiluted for heavy-duty cleaning or diluted with up to 10 parts water for light cleaning tasks. The formula is readily biodegradable (over 60% within 28 days), with sustainability in sourcing, non-toxic, low-odor, and contains 0% solvents, distillates, PFAS, VOCs, dyes, or flammable ingredients.
| Product Name: | Finish Line BOOSTED Bio Cleaner/Degreaser - 1000ml |
| Manufacturer: | Finish Line |
| Item Code: | FNL765662 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Application: | Chain Cleaning, Degreaser |
| Workspace: | Brakes, Chain, Hub / Cassette / Gearbox, Universal |
| content: | 1000ml |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 1128g |
| manufacturer item code: | BCD320601 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 36121974326 |
| Manufacturer page: | http://www.finishlineusa.com/ |