The airy, spacious, and lightweight Hubba Hubba LT 2 offers plenty of room for you and one other person.
Interior
At 2.95 m², the interior is very spacious and non-tapered, so modern rectangular sleeping mats fit easily, allowing you to rest comfortably and wait for better weather if needed. The inner tent is primarily made of solution-dyed micro-mesh for exceptional breathability and insect protection and is perfect for stargazing on clear nights. The straight entrances feature zippers that can be operated with one hand. Additionally, the zippers always end in the same spot after closing, so the slider can be found even in the dark. Storage pockets for all kinds of gear with cable guides at the corners for headphones and charging cables. Large overhead storage compartments are ideal for headlamps, sunglasses, and more. An included clothesline makes it easy to dry wet clothes.
Exterior
Thanks to its symmetrical design, the Hubba can be pitched incredibly quickly when rain suddenly rolls in. Sturdy, lightweight tent poles, a PFAS-free and water repellent coating, and taped seams ensure that the Hubba stays stable and dry, so you can comfortably wait for better weather. The camouflage green flysheet features large vestibules with plenty of storage space for gear. The easy-to-open and close vestibule entrances feature StayDry™ rain gutters that catch dripping water, while improved kickstand vents provide even more airflow. High-quality metal corner fittings are easy to use and exceptionally durable. The eight Mini-Groundhog™ tent pegs included in the scope of delivery are sturdy and lightweight.
Bottom line: This is your new favorite tent, whether you’re hiking or kayaking. It’s perfect for taking anywhere you need a spacious, lightweight shelter.
Fly: Solution-dyed 20D polyester micro-mesh / 20D ripstop nylon with PFAS-free DWR coating
Floor material: Solution-dyed 20D ripstop nylon, 1800 mm polyetherurethane, and PFAS-free DWR impregnation
Outer material: Solution-dyed 20D ripstop nylon, 1200 mm polyetherurethane, and PFAS-free silicone
Poles: (1) DAC NFL 9.3 mm
| Product Name: | MSR Hubba Hubba LT 2 Tent - Green |
| Manufacturer: | MSR |
| Item Code: | MSR765692 |
| activity: | Outdoor |
| packing size (l/w/h): | 510/140/140mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Trekking, Hiking |
| Tent construction: | Dome |
| Number of persons: | 2 |
| tent minimum weight: | 1360g |
| entrances: | 2 |
| apses: | 2 |
| pegs: | 8 |
| guy lines: | 4 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Olive |
| weight: | 1540g |
| manufacturer item code: | 14307 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 40818143070 |
| Manufacturer page: | https://www.msrgear.com/ |