The MOONBLANKET PRO 650 is your perfect companion for cool nights - whether in a hammock, as a sleeping bag, or as a cozy poncho blanket by the campfire. With a fill power of 650 cuin, it keeps you comfortably warm down to about 2 °C and remains reliably effective for insulation even when damp.
Sustainability & Quality:
The MOONBLANKET PRO 650 is produced fairly and with high levels of sustainability - using high-quality, RDS®-certified down and an eco-friendly, PFC-free impregnation.
| Product Name: | Ticket To The Moon Moonblanket PRO 650 |
| Manufacturer: | Ticket To The Moon |
| Item Code: | TTM766099 |
| activity: | Outdoor |
| dimensions (l/w/h): | 2050/1350/10mm |
| Sleeping bag version: | Blankets |
| comfort temperature: | +2°C |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green, Orange |
| weight: | 740g |
| manufacturer item code: | TMBPRO651 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 669423628637 |