It starts small. A spark of enthusiasm in a world that still seems vast. A wobble, a laugh, a scraped knee - and it shines even brighter. You look back to make sure they’re right behind you. Until one day you no longer have to. And then you realize it was never just about riding a bike. It was about how something challenging, combined with a dose of curiosity, slowly builds character and self-confidence.
High-performance suspension fork: Air suspension forks deliver controlled and responsive performance on rough trails. The bicycle maintains traction and handles with control even on technical terrain.
Adjustable seatpost: The MC22 operates at lower internal pressure, making it easy to activate and precisely adjust. The adjustable seatpost grows with the rider and can be extended to ensure it always works and fits optimally. Standard 75 mm travel, extendable to 100 mm.
Adjustable stem: The stem can be extended from 40 to 55 mm using an easy-to-install spacer. This extends the bike’s usable life and ensures a natural riding position even as the kid grows.
| Product Name: | Orbea KIMU 24 H10 TR - 24" Kids Bike - 2026 - metallic sunset |
| Manufacturer: | Orbea Bikes |
| Item Code: | OEA766230 |
| activity: | Cycling |
| gender: | kids |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| chain: | KMC eGlide |
| cassette: | Microshift |
| shifter: | Microshift M6195 |
| rear derailleur: | Microshift |
| chainring ratio: | 28 |
| crankset: | Alloy, 140mm |
| brakes: | Shimano MT410 Hydraulic Disc |
| wheels: | Alloy, 8H |
| seat post model: | OC Mountain Control MC22 | 31.6mm | Dropper |
| saddle: | SD 0.4 | 234x138mm |
| handle bar: | MTB, Alloy | 31,6 | 620mm |
| stem: | MTB custom | Alloy | +15mm Spacer |
| fork: | Manitou Machete Junit Sport | 100mm | 15x110 Boost |
| headset: | FSA 1-1/8 - 1-1/2" Integrated |
| frame: | Orbea Kimu 24 TR |
| Shifting System (Manufacturer): | microSHIFT |
| gear ratio: | 11-42 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 24" (507mm) |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 100mm |
| pedals: | VP-229 Black |
| tires: | Schwalbe Rocket Ron Evo | 24x2.35 | Super Race TLE |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Purple |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | U00924J4 |
| cable routing: | internal |
| Product Series: | Orbea - Kimu |
| Number of Gears: | 1 x 9 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 8434446118500 |
| Manufacturer page: | https://www.orbea.com/ |