A new style with a focus on performance - these summer cycling socks are knitted from a breathable, sweat-wicking blend for comfortable, colorful rides.
Material
60% cotton, 35% polyamide, 5% elastane
| Product Name: | PEdALED E. Tie Dye Socks - Light Blue |
| Manufacturer: | PEdALED |
| Item Code: | PDD766266 |
| Material: | 60% cotton, 35% polyamide, 5% elastane |
| compression: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Cotton |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, do not bleach |
| Season: | All Season |
| temperature range: | +35°C / +15°C |
| socks length: | medium |
| socks version: | padded |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Blue |
| weight: | 64g |
| GTINs: | 8021890653550, 8021890653543, 8021890653536, 8021890653567 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer PEdALED .
| International | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|
| EU | 35 - 38 | 39 - 42 | 43 - 46 | 47 - 49 |
International S
International M
International L
International XL