Cycling socks made from a merino wool blend for long rides on short winter days, with reflective details for better visibility in the dark.
Material
80% wool, 15% polyamide, 5% elastane
| Product Name: | PEdALED Odyssey Merino Reflective Socks - Burgundy |
| Manufacturer: | PEdALED |
| Item Code: | PDD766287 |
| Material: | 80% wool, 15% polyamide, 5% elastane |
| compression: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| textile fabric: | Merino |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, do not bleach |
| Season: | All Season |
| Features: | Hi Vis / Reflective |
| temperature range: | +25°C / +10°C |
| socks length: | medium |
| socks version: | padded |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Red |
| weight: | 63g |
| GTINs: | 8021890652195, 8021890652188, 8021890652171, 8021890652201 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer PEdALED .
| International | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|
| EU | 35 - 38 | 39 - 42 | 43 - 46 | 47 - 49 |
International S
International M
International L
International XL