A classic cotton cycling cap with colorful, traditional Japanese patterns.
Material
100% cotton
| Product Name: | PEdALED Japanese Bandana Cap - Brown |
| Manufacturer: | PEdALED |
| Item Code: | PDD766300 |
| Material: | 100% cotton |
| compression: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| textile fabric: | Cotton |
| washability: | 30°C, no dryer, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +35°C / +10°C |
| headwear version: | Cycling Cap |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Brown |
| weight: | 30g |
| GTINs: | 8021890657565 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer PEdALED .
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| head circumference (cm) | 52 - 53 | 54 - 55 | 56 - 57 | 58 - 59 | 60 - 61 | 62 - 63 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|
| head circumference (cm) | 48 - 50 | 50 - 53 | 53 - 54 | 54 - 55 |
International S
International M
International L
International XL