The Robens ZigZag UL Mat is designed for outdoor enthusiasts seeking ultra-lightweight performance. It is made of high-quality, non-absorbent closed-cell IXPE foam, which offers enhanced durability and insulation for a variety of activities. With its ultra-lightweight weight, it’s the ideal companion for anyone who wants to use space efficiently without compromising on quality. It offers versatile uses as protection or additional insulation for your inflatable mat, as a reliable yoga mat or sleeping mat, as a replacement for a seat mat, or even as a structure for a frameless backpack. It also serves as a compact sleeping mat for your dog.
| Product Name: | Robens ZigZag UL Sleeping Pad - Black |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB766458 |
| activity: | Outdoor |
| dimensions (l/w/h): | 1820/510/3mm |
| packing size (l/w/h): | 260/510/21mm |
| thermal resistance (R-value): | 0.5 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 85g |
| manufacturer item code: | 310141 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sleeping pad version: | Seating, Sleeping pad, Foldable |
| GTINs: | 5709388159960 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |