A semi-freestanding, ultralight three-season tent for bikepacking.
The Tiger Wall UL Bikepack was designed for two-wheeled travel on roads and trails, and the Tiger Wall is ready for any adventure. Thanks to ultra-light Hyperbead™ fabric technology combined with a special dry-bag-style stuff sack, this tent is exceptionally durable and waterproof both on the bike and at camp. Thanks to our 12" Shortstik pole set, the packed size is 12" shorter, and the daisy chain loops integrated into the stuff sack allow for easy attachment of the Tiger Wall UL Bikepack to handlebars, the frame, or anywhere else you need to secure it—for hassle-free bikepacking.
| Product Name: | Big Agnes Tiger Wall UL2 Bikepacking Tent - asphalt/evening primrose |
| Manufacturer: | Big Agnes |
| Item Code: | BAG766525 |
| activity: | Cycling, Outdoor |
| water column: | 1500mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Bicycle tour |
| Tent construction: | Dome |
| Number of persons: | 2 |
| tent minimum weight: | 1080g |
| tent maximum weight: | 1370g |
| poles: | 1 |
| entrances: | 2 |
| apses: | 2 |
| pegs: | 9 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 1080g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 841487151935 |
| Manufacturer page: | www.bigagnes.com |