Enjoy extra width, a durable ultra-soft brushed outer, and a cosy cotton lining with premium Isofill filling — and rest your head on the built-in removable pillow. Extra warm, it will keep you comfortable from spring through to autumn. You can also unzip it to form a large duvet. Packing and transport are convenient thanks to the compression carry bag with an extra-large opening.
One Layer Plus
One layer of high quality synthetic insulation with extra fill and loft creates uniform warmth for use in lower temperatures.
Isofill Premium
High quality Outwell insulation of highly siliconised, fine hollow-fibres for extra soft feel and a great insulation.
Heavy-duty zippers
The heavy-duty zippers manufactured to Outwells own specifications ensure ease of use and reliability with little wear over extended periods.
Liner attachment points
Sleeping bag attachment loop and liner snap closure fastening keep a liner securely in place during the night.
3-4 seasons
For use from spring to early winter. Adapts to different temperature ranges.
The zipper is located on the left side of the sleeping bag.
| Product Name: | Outwell Constellation Lux XL Sleeping Bag - Zipper left - blue |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766781 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | women, men, unisex |
| dimensions (l/w/h): | 2300/1050/100mm |
| recommended body height: | 195cm |
| packing size (l/w/h): | 530/340/340mm |
| Season: | Spring/Autumn |
| Sleeping bag version: | Synthetic fibre sleeping bag |
| insulation: | Synthetics |
| comfort temperature: | +0°C |
| temperature limit: | -6°C |
| extreme temperature: | -24°C |
| fill weight: | 2700g |
| Sleeping bag features: | Zipper left, Without neck collar, Rectangular shape |
| Number of persons: | 1, 1 - 2 |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Blue |
| weight: | 3200g |
| manufacturer item code: | 230508 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388158871 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |