The Outwell Dreamcatcher Single mat combines practical features and smart design to deliver enhanced outdoor sleep for couples, families, and comfort-seeking campers. The innovative horizontal support zone cut-outs reduce weight and pack size without compromising stability or comfort. Together with soft, silent polyester peach top fabric and static sidewalls, this mat offers balanced support and a premium sleeping surface. A double Flat High-Flow valve ensures effortless inflation and deflation, while the compact pack size and included carry bag make transport easy. Naturally, it´s also PFAS-free for safer use.
| Product Name: | Outwell Dreamcatcher Double Sleeping Pad 10 cm - blue |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766789 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1950/1300/100mm |
| recommended body height: | 190cm |
| packing size (l/w/h): | 680/230/230mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 9 |
| Number of persons: | 2 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 5400g |
| manufacturer item code: | 400141 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad |
| GTINs: | 5709388158208 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |