The Outwell Dreamcatcher Single mat combines practical features and smart design to deliver enhanced outdoor sleep for couples, families, and comfort-seeking campers. The innovative horizontal support zone cut-outs reduce weight and pack size without compromising stability or comfort. Together with soft, silent polyester peach top fabric and static sidewalls, this mat offers balanced support and a premium sleeping surface. A double Flat High-Flow valve ensures effortless inflation and deflation, while the compact pack size and included carry bag make transport easy. Naturally, it´s also PFAS-free for safer use.
| Product Name: | Outwell Dreamcatcher Single Sleeping Pad 7.5 cm - blue |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766792 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1950/630/75mm |
| recommended body height: | 190cm |
| packing size (l/w/h): | 670/180/180mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 6.8 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 2100g |
| manufacturer item code: | 400136 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad |
| GTINs: | 5709388158260 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |