Enjoy your vacation to the fullest in the spacious and comfortable Outwell Iowa 5 Air. The integrated, patent-pending Outwell Light System provides dimmable, functional lighting tailored to the living area, enhancing a cosy atmosphere from dawn till dusk (power source not included). It’s quick to pitch with an optimised air frame featuring the Pack Small – Live Large concept: one less air tube reduces packed size and weight, while opening up the living area with larger side doors and windows.
An internal roof pole maintains stability. The sides of the front and living area can be fully opened, bringing nature in. Featuring a robust Outtex 6000 RS Express flysheet, it delivers reliable protection in all weather conditions. Built to last, the Iowa 5 Air is a trusted companion for relaxed family camping trips.
Outtex® 6000 Express RS
Outtex® 6000 Express RS minimizes weight and volume thanks to the ripstop fabric (RS). Its high strength-to-weight ratio makes for a lighter, stronger fabric that is highly tear-resistant and robust enough thanks to its excellent 6000 mm water column.
Fire retardant
The material complies with all current regulations for tent materials.
Taped seams
Additional protection at all seams, the adhesive tape ensures that no water can penetrate.
Outwell Nightlight System
Unique integrated Outwell Nightlight System provides elegant and effective lighting inside the tent.
Strength 9 aerodynamic storm protection
The aerodynamic design of the tents with hidden poles ensures that the entire tent remains stable in all weathers. Wind force 9 on the Beaufort scale corresponds to strong winds with a speed of 75-88 km/h.
Outwell Rigid Air System
Features separate hoses that can be inflated and deflated via easily accessible external valves.
Hybrid Frame system
Comprises individual air tubes each with an easy access external valve, and telescopic aluminium pole supports for roof.
Outwell Wind Brace System
The Outwell Wind Brace System uses supportive fabric at key points along an air tube to provide stability in windy conditions.
Quick & Quiet Inner Door
Magnetic strips sewn into the vertical seam of the inner doors allow you to enter and exit the bedroom quickly and quietly. If necessary, the door can be closed with a zipper.
Quick & Quiet Access
Magnetic closure offers quick, convenient and silent access between zones. Roll doors to the side and toggled back to fully open.
Ambassador Master Bedrooms
With a leading 230 cm depth, Ambassador Master Bedrooms offer generous floor space and full standing height, combined with mains cable entry points and darkened inner for enhanced levels of convenience and comfort.
Dark tent ceiling and walls
Dark roof and side panels reduce the amount of light entering the bedroom and improve the quality of sleep. Perfect for early nights, for falling asleep and to prevent waking up at sunrise. Dark curtains over the ventilation openings additionally control the amount of light coming in.
Tuck away inner
Roll away bedroom inner to create extra living space.
Outwell Sewn-in Ground System
A sealed groundsheet is the best way to keep draughts, insects, dirt and water out of a tent. When the groundsheet is an integral part of the tent, it provides all-weather protection from the ground upwards.
Outwell Easy Access System
The main door is folded sideways and the groundsheet lies flush with the floor for safe and easy access into the tent.
Tinted windows
Windows with a tinted coating that fulfill two important functions: Protection from sun glare and privacy inside the tent.
Zip-up curtain
Curtain with a clever zipper system that can be opened and closed flexibly, depending on how much daylight you want in your tent.
Rear ventilation system
Special rear ventilation design with stepless adjustment for customized regulation and improved air circulation.
Outwell HookTrack system
Strategically placed rails allow the attachment of special hooks to which cables can be laid and lightweight accessories can be attached.
Outwell Guyline Retainer System
The simple, effective and ingenious system prevents guylines from tangling when packing.
Dry zipper
Sealed zipper seams ensure waterproofness.
Storm guyline
A strong plastic clip creates a secure guyline and provides extra stability in high winds.
Air pump included
All tents with Air-Tube technology are supplied with easy-to-install, extremely efficient and powerful hand pump. This allows inflatable tents to be inflated in no time at all.
Carrying bag
Bag with straps for transporting the packed tent over short distances.
| Product Name: | Outwell Iowa 5 Air Tent - green |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766799 |
| activity: | Outdoor |
| dimensions (l/w/h): | 6550/3200/2250mm |
| packing size (l/w/h): | 910/490/420mm |
| water column: | 6000mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Camping |
| Tent construction: | Tunnel |
| Number of persons: | >4 |
| entrances: | 3 |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Green |
| weight: | 30000g |
| manufacturer item code: | 111540 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388159205 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |