The
The 3/2.5 seamless titanium tubing and
Frame set with carbon fork, headset, seat clamp and thru axle.
| Product Name: | Salsa FARGO - 29" Titanium Frame Set - 2026 - brushed titanium |
| Manufacturer: | Salsa Bikes |
| Item Code: | SAB766877 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Titanium |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| fork: | Cutthroat Carbon Deluxe |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| axle standard: | 15x110mm Boost (FW), 12x148mm Boost (RW) |
| fork length (axle to crown): | 480mm |
| max tire width: | 76.2mm |
| disc brake mount: | Flatmount |
| S.H.I.S.: | External Cup (EC), semi-integrated (ZS) |
| Seatpost Ø: | 27.2mm |
| changable derailleur hanger: | yes |
| S.H.I.S. top: | ZS44 / 28.6 |
| S.H.I.S. bottom: | EC44 / 30 |
| dropouts: | conventional |
| fork included: | with fork |
| Seatpost Clamp Ø: | 32mm |
| Front Derailleur Version: | Clamp |
| bottom bracket type: | BSA |
| bottom bracket case width: | 73mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Silver, Metallic |
| weight: | 2862g |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | with all accessories |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/2“ |
| Product Series: | Salsa - Fargo |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 657993487150, 657993487174, 657993487198 |
| Manufacturer page: | http://www.salsacycles.com/ |