Thanks to its perfect blend of functionality and compact pack size, the Corus is lightweight yet sufficiently warm.
The combination of lightweight comfort, high functionality, and excellent thermal performance makes the Corus quilt ideal for three-season adventures and warmer climates, or as an additional layer in colder conditions. The Corus features water repellent down and a chamber construction, providing excellent temperature regulation without compromising freedom of movement while sleeping. The foot warmer pocket can be placed either over the mat to eliminate drafts or around the feet to generate even more warmth. A snap closure at the neck prevents the blanket from shifting during colder nights.
| Product Name: | Therm-a-Rest Corus 32F/0C Quilt - Regular - Twill |
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Item Code: | TAR766919 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 2010/1280/110mm |
| recommended body height: | 183cm |
| packing size (l/w/h): | 250/170/170mm |
| Season: | All Season |
| Sleeping bag version: | Blankets |
| insulation: | Down |
| comfort temperature: | +5°C |
| temperature limit: | +0°C |
| fill weight: | 340g |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Beige |
| weight: | 560g |
| manufacturer item code: | 14207 |
| Sustainability: | RDS - Responsible Down Standard |
| GTINs: | 40818142073 |