This carefully designed, lightweight, and cozy quilt is ideal for backpackers venturing far into the wilderness.
The perfect balance between lightweight functionality and warmth makes the Corus quilt ideal for three-season adventures or as an extra layer in colder conditions. The Corus features water repellent down and a chamber construction, providing excellent temperature regulation without compromising freedom of movement while sleeping in any way. The foot warmer pocket can be placed either over the mat to eliminate drafts or around the feet to generate even more warmth. A snap closure at the neck prevents the blanket from slipping during colder nights.
| Product Name: | Therm-a-Rest Corus 20F/-6C Quilt - Large - Hedgegreen |
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Item Code: | TAR766922 |
| activity: | Outdoor, Hiking |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 2110/1350/114mm |
| recommended body height: | 198cm |
| packing size (l/w/h): | 290/190/190mm |
| Season: | All Season |
| Sleeping bag version: | Blankets |
| insulation: | Down |
| comfort temperature: | +0°C |
| temperature limit: | -6°C |
| fill weight: | 560g |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 815g |
| manufacturer item code: | 14211 |
| Sustainability: | RDS - Responsible Down Standard |
| GTINs: | 40818142110 |