Hydration Sport Drink Mix is designed to replace electrolytes lost in sweat and provide a little energy during exercise without irritating the palate or gut. Skratch Labs has reinvented sports drinks and stripped them down to the essentials to quench thirst so athletes can feel better and perform better.
Add one scoop to 350 to 500 ml of water and shake. As a starting point, we recommend drinking 1-2 servings per hour of training. Otherwise: only drink when you are thirsty. Do not drink when you are not thirsty.
The product should be consumed as part of a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. Store in a cool and dry place.
| Product Name: | Skratch Labs Hydration Sport Drink Mix - Electrolyte Beverage Powder - Best Before 01-JUN-2026 - 20x22g |
| Manufacturer: | Skratch Labs |
| Item Code: | SKL767238 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Vitamins / Minerals, Salts/Electrolytes, Magnesium |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During |
| results in ready to use: | 100000ml |
| Food version: | Powder/Granules |
| content: | 440g |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 22g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Offers: | Best-before |
| Manufacturer page: | www.skratchlabs.eu |
| List of Ingredients: | Cane sugar, acidity regulator: sodium citrate, dextrose, acidity regulators: citric acid, calcium citrate, magnesium carbonate, potassium citrate, apricot juice powder, pineapple (3%), mandarin juice powder (3%), passion fruit (3%), raspberry juice powder (1%), antioxidant: ascorbic acid, acidity regulator: malic acid, orange oil. |
| Nutritional Information: | The nutritional informations refer to 100 g: Vitamins & Minerals per 100 g:< * NRV = Nutrition Reference Value
|