The RockShox BoXXer Ultimate is an uncompromising downhill suspension fork designed for maximum control on the most demanding trails. Developed for steep, fast, and technical descents, it combines high stiffness with responsive damping while reducing hand fatigue. With the redesigned Charger 2.1 damping, DebonAir air spring, and low-friction SKF gaskets, the BoXXer delivers precise handling, high traction, and immense reserves for tough bike park and race conditions.
Charger™ 2.1 damping
The redesigned damping is engineered to minimize unwanted friction while improving control and comfort on fast, rough descents. High- and low-speed compression settings are available.
DebonAir™ air spring
The air chamber delivers exceptionally sensitive suspension response and provides a spring-like feel throughout the entire travel – for more grip and stability on technical downhill trails.
SKF Low-Friction gaskets
Low-friction SKF seals improve suspension response while increasing the fork’s durability during intensive use.
Redesigned chassis
The BoXXer features a completely redesigned casting with an optimized crown design, improved cable routing, and modern geometry for today’s downhill bicycles.
Volume spacers
By using tokens (volume spacers), the air volume in the fork can be reduced, thereby influencing the spring rate curve. This results in smoother response with higher end progression.
Maxle Stealth
The Maxle Stealth thru axle is a lightweight, slim alternative to Maxle Lite and Maxle Ultimate.
Scope of delivery
| Product Name: | RockShox BoXXer Ultimate Charger 2.1 RC2 Debon Air Suspension Fork - 27.5" | 200mm | 46mm Offset | Straight - 20x110mm Boost Maxle Stealth - black - Special Offer |
| Manufacturer: | RockShox |
| Item Code: | ROX767801 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Downhill, Freeride |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| travel fork: | 200/203mm |
| ASTM: | Category 5 |
| axle standard: | 20x110mm Boost (FW) |
| Rear Shock/Spring Version: | Air Spring |
| Fork/Shock Adjustability: | Compression High + Low Speed, Rebound |
| fork length (axle to crown): | 581mm |
| stanchion diameter: | 35mm |
| suspension: | DebonAir |
| damping: | Charger 2.1 RC2 |
| fork offset: | 46mm |
| max tire width: | 81mm |
| shaft length: | 265mm |
| disc brake mount: | PM (8") 203mm, Postmount |
| max. disc diameter: | 220mm |
| steerer material: | Aluminium |
| Model year: | 2023 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 2565g |
| manufacturer item code: | 00.4020.048.000 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/8“ |
| Product Series: | RockShox - BOXXer, RockShox - DebonAir |
| Manufacturer page: | http://www.sram.com/de/rockshox |