In the spirit of sustainability, high-quality products with minor visual defects and perfect function are given a 2. Chance. These are new products, demonstration models or returns that are carefully checked by our experts.
Each item is unique. We ask for your understanding that a detailed individual error description is not possible. The statutory warranty and manufacturer's guarantee apply to 2nd Chance items.
Our high-performance seatpost for riders who don't want to compromise on functionality. The adjustable seatpost has the option of installing a remote handlebar control, which allows you to easily and conveniently adjust your riding position to the respective terrain without tools. The reliable and robust technology offers simple and precise height adjustment with virtually no play, allowing you to change your riding position quickly. The saddle can be raised or lowered to any position within the adjustment range of the seat post.
Note: A handlebar remote, cable and cable holder are required to use the seat post. These are not included in the scope of delivery due to individual mounting variants. Please order separately
1x DXC DP/ONE seatpost
| Product Name: | DXC DP/ONE Dropper Seatpost - Ø 31.6 mm - Travel 125 mm - 2nd Choice |
| Manufacturer: | DXC |
| Item Code: | DXC768010 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| Seatpost Ø: | 31.6mm |
| rail clamp style: | round rails |
| Type Seat Post: | Post w/o Offset, Dropper Post |
| dropper post version: | Routing internal, Delivery without Remote, Travel 100 - 125 mm, Actuation mechanical |
| Model year: | 2025 |
| Color: | Black |
| weight: | 582g |
| 2nd choice: | yes |