In the spirit of sustainability, high-quality products with minor visual defects and perfect function are given a 2. Chance. These are new products, demonstration models or returns that are carefully checked by our experts.
Each item is unique. We ask for your understanding that a detailed individual error description is not possible. The statutory warranty and manufacturer's guarantee apply to 2nd Chance items.
The new eeSilk+ - seatpost has a 35 mm suspension compared to its predecessor and offers the proven parallel linkage technology. Made of aluminium, the eeSilk+ is lightweight and the perfect solution for riders who want to improve control on rough terrain and reduce fatigue on long rides. This seatpost is a great addition to long distance road bikes as it reduces vibration transmitted from the ground to the rider. With a simple elastomer change, the seatpost can be adjusted to the weight of the rider. Different weight elastomers are available separately. The seatpost is available in two options - aluminum or carbon.
1x seat post & 1x #5 elastomer medium
| Product Name: | Cane Creek eeSilk+ Suspension Seatpost - Aluminium - 378mm - Ø 31.6mm - 2nd Choice |
| Manufacturer: | Cane Creek |
| Item Code: | CCR768287 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Road Bike, Trekking, MTB, Allroad / Gravel |
| Seatpost Ø: | 31.6mm |
| length: | 378mm |
| rail clamp style: | round rails |
| Type Seat Post: | Post w/ Offset, Suspension Post |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 350g |
| 2nd choice: | yes |
| weight limit: | 113kg |
| Manufacturer page: | http://www.canecreek.com/ |