e*spec cranks for SRAM DUB Powertrain drive units.
These cranks are a serious upgrade that will increase strength and pedal strike resistance while reducing your bike’s weight. Available in shorter lengths for improved pedal clearance on low BB frame geometries. Equipped with built-in alloy self-extracting crank bolts for ease of installation and removal when it’s time to service.
Compatible with
Don’t let the lightweight fool you:
| Product Name: | e*thirteen Helix Race e*spec Crankarms - SRAM DUB Powertrain - silver |
| Manufacturer: | e*thirteen |
| Item Code: | ETH768436 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | E-Bike |
| Number of gears - front: | 1 |
| bottom bracket axle profile: | ISIS |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Silver |
| weight: | 413g |
| manufacturer item code: | CS4HAA-120 | CS4HAA-121 | CS4HAA-122 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 155 mm |
| crank arm length: | 160 mm, 165 mm, 155 mm |
| GTINs: | 4711280343911, 4711280343928, 4711280343935 |
| Manufacturer page: | http://bythehive.com/e-thirteen/ |