The
Built on a Flux GR casing with 72 TPI dual-ply construction and GR Apex sidewall inserts, the RS handles the abuse that rear tires take in Enduro, DH, and E-MTB riding.
Pair it with a Grappler Flux GR up front for a grippy, well-balanced combo with strong cornering hookup and braking performance at both wheels.
Key Features of the Grappler MTB Tire:
| Product Name: | e*thirteen Grappler RS Folding Tire - Flux GR Casing | Mopo Compound - 27.5x2.4" | rear | black |
| Manufacturer: | e*thirteen |
| Item Code: | ETH768438 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Enduro, Downhill |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| carcass density: | 72TPI/EPI |
| tire width: | 2.40" |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1475g |
| manufacturer item code: | T3GS5-101-BK-2 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | e*thirteen - Grappler |
| GTINs: | 4711280348787 |
| Manufacturer page: | http://bythehive.com/e-thirteen/ |