Long races and consistent training require regular fueling. But repeated use of the same fuel reduces appeal, even where the taste is neutral. That monotony can erode motivation and reduce carbohydrate consumption, which can lead to energy deficit and compromised performance. Flavor fatigue can restrict the athlete’s fueling strategy and cause performance to decline. MAURTEN listened to athlete feedback, acknowledged where flavor fatigue could become a imitation, and developed an athlete-first solution. Adding a
Maurten Additions — a solution you can taste.
This product should be taken as part of a varied and balanced diet and in conjunction with a healthy lifestyle. Store in a cool, dry place.
| Product Name: | MAURTEN Addition - Flavoring for Drink Mix - 6x2g |
| Manufacturer: | Maurten |
| Item Code: | MAU768857 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| Food version: | Powder/Granules |
| content: | 12g |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 12g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 7350008412644, 7350008412637, 7350008412651, 7350008412668 |
| List of Ingredients: | Maltodextrin, Flavoring. |
| Nutritional Information: | The nutritional informations refer to 100 g / serving of 2 g |
| List of Ingredients: | Maltodextrin, Flavoring. |
| Nutritional Information: | The nutritional informations refer to 100 g / serving of 2 g |
| List of Ingredients: | Maltodextrin, Flavoring. |
| Nutritional Information: | The nutritional informations refer to 100 g / serving of 2 g |
| List of Ingredients: | Maltodextrin, Flavoring. |
| Nutritional Information: | The nutritional informations refer to 100 g / serving of 2 g |