The
A long length and a slack head angle ensure a high level of safety, stability, and control—especially on challenging trails. This design gives both beginners and experienced riders a confident riding experience and makes the bicycle an ideal companion off-road.
The models in the Eccentric Lite series come factory-equipped with a well-rounded spec, yet also offer an excellent foundation for future customizations and upgrades. The Eccentric Lite thus stands for modern trail riding without compromise and is aimed at anyone looking for a powerful, versatile, and future-proof hardtail.
| Product Name: | NS Bikes ECCENTRIC LITE 1 - 29" Mountain Bike - 2026 - raw |
| Manufacturer: | NS Bikes |
| Item Code: | NBI769136 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| hubs: | NS Bikes |
| rims: | Octane One Solar | Tubeless Ready |
| chain: | Shimano |
| cassette: | Sunrace CSMZ800 |
| shifter: | Shimano Deore SL-M6100 |
| rear derailleur: | Shimano Deore RD-M6100 |
| bottom bracket: | Shimano BSA | 73mm |
| chainring ratio: | 32 |
| crankset: | Shimano Deore FCMT510 |
| brakes: | Shimano BR-MT410 | 180/180mm |
| seat post model: | Kalloy | 31.6mm |
| saddle: | WTB Volt |
| handle bar: | NS Bikes Bar | 31.8mm | 760mm | 12mm Rise |
| stem: | NS Bikes Drop | 31.8mm | 50mm | -10° |
| fork: | RockShox Judy Silver TK Solo Air |
| headset: | GW |
| frame: | AL6061-T6 |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-51 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| grips: | NS Bikes Hold Fast |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 120mm |
| tires: | Maxxis Rekon | EXO | TR | 29x2.40" |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Grey |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 13200g |
| manufacturer item code: | BI-NSB-2232 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | NS Bikes - Eccentric |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 2019090014970, 2019090014987, 2019090014994 |
| Manufacturer page: | http://www.ns-bikes.com |