In the spirit of sustainability, high-quality products with minor visual defects and perfect function are given a 2. Chance. These are new products, demonstration models or returns that are carefully checked by our experts.
Each item is unique. We ask for your understanding that a detailed individual error description is not possible. The statutory warranty and manufacturer's guarantee apply to 2nd Chance items.
Ensure the perfect position on your Super Six Evo (2023) with this replacement seatpost with 20mm offset.
Compatible with 2023 Cannondale Supersix Evo Gen 4
| Product Name: | Cannondale Supersix EVO 4 C1 Aero Carbon Seatpost 330mm - 20mm Setback - black - 2nd Choice |
| Manufacturer: | Cannondale Equipment |
| Item Code: | CAN769616 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| Seatpost Ø: | Aero / D-Shape |
| length: | 330mm |
| rail clamp style: | round rails, oval rails |
| Type Seat Post: | Post w/ Offset, Rigid Post |
| seatpost setback: | 20mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 165g |
| manufacturer item code: | K26072 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| 2nd choice: | yes |
| Manufacturer page: | http://www.cannondale.com/eur_de |