Fit right to go fast with positioning with a front end by
The
With its revolutionary steering geometry that provides stability and security in the aero extensions, and with the redesigned tube shape for better predictability in different conditions, the new system offers remarkable stability in all conditions.
The new design of the cockpit makes the bike easier to transport and maintain. With many options for the base handlebar with its numerous attachment settings, the
Advanced integrated solutions ensure easy access to fluids, provisions and essentials during extended tours. The design includes a 1.2-liter fueltank, an integrated hydration system, the aerodynamically optimized rear box and an integrated rear light.
| Product Name: | BMC SPEEDMACHINE 01 THREE - Carbon Triathlon Bike - 2026 - carbon / neon red |
| Manufacturer: | BMC Bikes |
| Item Code: | BMC769634 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Time Trial, Triathlon |
| chain: | Shimano CN-M6100 |
| cassette: | Shimano 105 | CS-R7101 |
| shifter: | Shimano Dura Ace Di2 TT |
| rear derailleur: | Shimano Ultegra Di2 | RD-R8150 |
| front derailleur: | Shimano Ultegra Di2 | FD-R8150 |
| bottom bracket: | Praxis T47 |
| chainring ratio: | 52-36 |
| crankset: | Shimano Ultegra FC-R8100 | 4iiii Precision Gen. 3+ Power Meter |
| brakes: | Shimano Dura Ace | 160/160mm |
| wheels: | CR 50 Carbon | Tubeless Ready | 50mm |
| seat post model: | Speedmachine 01 | 01 Premium Carbon Aero |
| saddle: | Fizik Transiro Aeris Long Distance R5 |
| handle bar: | BMC Speedmachine Flat Cockpit | Profile Design Aeria Ultimate with Ergo+ Armrests and 45/25 SLC Aerobar Extensions |
| stem: | BMC Speedmachine Flat Cockpit |
| fork: | Speedmachine 01 Premium Carbon | ICS Technology |
| frame: | Speedmachine 01 Premium Carbon | ICS Technology |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-34 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | Shimano Di2 charger | Fuel Tank 1200 drink system | Rear Box 260 | integrated rear light |
| bike lights: | Integrated Rear Light 25 |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Pirelli P Zero Road | 28mm |
| max tire width: | 30mm |
| max. system weight: | 110kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 9400g |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | M with all accessories |
| Product Series: | BMC - Speedmachine |
| Number of Gears: | 2 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 7630906521182 |
| Manufacturer page: | http://www.bmc-switzerland.com |