The ENVE All-Road fork was developed from the ground up specifically for use in gravel and all-road riding and is precisely tailored to the demands of these versatile disciplines. Parameters such as axle length and trail were carefully selected to ensure balanced handling, high stability, and precise control on a variety of surfaces.
Modern bikes place high demands on integration and design. Hidden cables and hoses are now a decisive factor for aerodynamics and aesthetics. The ENVE IN-Route System was developed to route cables and hoses completely within the frame or fork, effectively removing them from the airflow. This reduces drag and noticeably improves the bike’s aerodynamic efficiency.
Despite its integrated design, the system remains particularly user-friendly and practical. It does not limit the selection of drivetrain components. The All-Road IN-Route fork is compatible with nearly all standard shifting systems. Thus, the ENVE IN-Route system combines a clean look with high functionality and versatile applications - without compromising on maintenance or compatibility.
| Product Name: | ENVE All Road In-Route Carbon Fork - 28" | Tapered | Flat Mount - 12x100 mm - 51mm |
| Manufacturer: | ENVE |
| Item Code: | ENV769666 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x100mm (FW) |
| fork length (axle to crown): | 380mm |
| fork offset: | 51mm |
| max tire width: | 40mm |
| disc brake mount: | Flatmount |
| max. disc diameter: | 160mm |
| steerer material: | Carbon |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 535g |
| manufacturer item code: | 200-2013-107 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/4“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/2“ |
| GTINs: | 810125053702 |
| Manufacturer page: | http://www.enve.com/ |