The entry-level rim for dirt, street, pumptrack and fun bikes. The Shark rim has a strong double-wall construction with pinned joint to survive street riding and jumping on medium-size dirt jumps. Nice matt black anodized finish and affordable pricing are the other important reasons to consider using it in your new wheels. The Shark rim is designed to fit the tires with 2.1"-2.5" width.
| Product Name: | Dartmoor Shark Rim - 24" | Clincher | Disc - matt black |
| Manufacturer: | Dartmoor Parts |
| Item Code: | DTM769686 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, BMX / Dirt / Street |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 24" (507mm) |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire |
| ERD - effective rim Ø: | 485mm |
| ETRTO: | 25-507 |
| eyelets: | none |
| rim width: | 30mm |
| inner profile width: | 25mm |
| rim profile height: | 19mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 460g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Number of Spoke Holes: | 32 |
| GTINs: | 5902891372394 |
| Manufacturer page: | http://dartmoor-bikes.com/ |