The perfect sock for long summer days. Made from Skinlife. Features a reinforced footbed for maximum comfort when pushing off. Height: 18 cm.
Material
71% polyamide, 29% elastane
| Product Name: | PISSEI Prime Summer Cycling Socks - White |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769961 |
| Material: | 71% polyamide, 29% elastane |
| compression: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +12°C |
| socks length: | medium |
| socks version: | no padding |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | White |
| weight: | 400g |
| GTINs: | 8102533000365, 8102533000372, 8102533000389 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer PISSEI.
| International | XS | S / M | L / XL |
|---|---|---|---|
| EU | 36 - 39 | 40 - 43 | 44 - 47 |
International XS
International S / M
International L / XL
| International | XS | S / M | L / XL |
|---|---|---|---|
| EU | 36 - 39 | 40 - 43 | 44 - 47 |
International XS
International S / M
International L / XL